Skip To Main Content
 

Beaverton Schools

Staff Directory

Search for staff member

Administration

Brian Peerenboom

Brian Peerenboom

PRINCIPAL
Scott Gladney

Scott Gladney

ASSISTANT PRINCIPAL
Savannah Pacheco

Savannah Pacheco

ASSISTANT PRINCIPAL

Office Support

Devon Fisher

Devon Fisher

TECHNOLOGY SUPPORT SPECIALIST I
Laura Garrido Garcia

Laura Garrido Garcia

OFFICE ASSISTANT II
Geni Slosser

Geni Slosser

OFFICE ASSISTANT II
Sabrina Snow

Sabrina Snow

OFFICE ASSISTANT IV

Student Services

Rebecca Adkins

Rebecca Adkins

SCHOOL MANAGEMENT
Gregory Courogen

Gregory Courogen

RESOURCE ROOM TEACHER
Amanda Drews

Amanda Drews

SOCIAL WORKER
Kimberly Elkins

Kimberly Elkins

SPEECH PATHOLOGIST
Ted Fisher

Ted Fisher

ACADEMIC COACH
Carolyn Griffith

Carolyn Griffith

SPEECH PATHOLOGIST
Ann Kennedy

Ann Kennedy

TEACHER ON SPECIAL ASSIGNMENT
Kelly Kirk

Kelly Kirk

RESOURCE ROOM TEACHER
Tessa Krumm

Tessa Krumm

RESOURCE ROOM TEACHER
Megan Moe

Megan Moe

COUNSELOR
Wyatt Mondry

Wyatt Mondry

TEACHER ON SPECIAL ASSIGNMENT
Jordan Peterson

Jordan Peterson

COUNSELOR
Robert Peterson

Robert Peterson

EMOTIONAL GROWTH CENTER
Shelly Ray

Shelly Ray

COUNSELOR
Kent Robinson

Kent Robinson

CAMPUS SUPERVISOR
Antonieta Servin Spath

Antonieta Servin Spath

PSYCHOLOGIST
Laura Van Dyke

Laura Van Dyke

NURSE
Christy Wilson

Christy Wilson

ACADEMIC COACH

Teachers

1 2 > showing 1 - 50 of 52 constituents
Yasameen Ahmed

Yasameen Ahmed

MATH TEACHER
Mackenzie Bales

Mackenzie Bales

SOCIAL STUDIES
Zoe Ball

Zoe Ball

ART
Blake Balmaseda

Blake Balmaseda

VOCAL MUSIC
Jennifer Berger

Jennifer Berger

SCIENCE TEACHER
Tina Bowling

Tina Bowling

SCIENCE TEACHER
Claudia Brubaker

Claudia Brubaker

SPANISH
Megan Burnett

Megan Burnett

SCIENCE TEACHER
Sharon Chen

Sharon Chen

ART
Anne Conner

Anne Conner

MATH TEACHER
Gregory Courogen

Gregory Courogen

RESOURCE ROOM TEACHER
Kelly Davis

Kelly Davis

SOCIAL STUDIES
Jeremy Deale

Jeremy Deale

PE/HEALTH
Shelby Dunn

Shelby Dunn

LANGUAGE ARTS, SECONDARY TEACHER
Kimberly Elkins

Kimberly Elkins

SPEECH PATHOLOGIST
Sarah Faulkner

Sarah Faulkner

ESL TEACHER
Daniel Fewx

Daniel Fewx

MATH TEACHER
Heidi Fraser

Heidi Fraser

BAND
Olivia Geisler-Wagner

Olivia Geisler-Wagner

SCIENCE TEACHER
Erik Grant

Erik Grant

SOCIAL STUDIES
Carolyn Griffith

Carolyn Griffith

SPEECH PATHOLOGIST
Mitchell Haines

Mitchell Haines

COMPUTER/SECONDARY
Toni Hanson

Toni Hanson

SCIENCE TEACHER
Kristen Hathorn

Kristen Hathorn

MATH TEACHER
Heather Hutton

Heather Hutton

MATH TEACHER
Diana Ibarra

Diana Ibarra

BILINGUAL FACILITATOR I
Donna Kerr

Donna Kerr

SCIENCE TEACHER
Allyson King-Corson

Allyson King-Corson

LANGUAGE ARTS, SECONDARY TEACHER
Kelly Kirk

Kelly Kirk

RESOURCE ROOM TEACHER
Tessa Krumm

Tessa Krumm

RESOURCE ROOM TEACHER
Malia Lindsey

Malia Lindsey

DRAMA
Kevin Mathews-Garza

Kevin Mathews-Garza

PE/HEALTH
Margaret Mautner

Margaret Mautner

MATH TEACHER
Timothy Maybee

Timothy Maybee

SCIENCE TEACHER
Meghan Mcgill

Meghan Mcgill

LANGUAGE ARTS, SECONDARY TEACHER
Joan Park

Joan Park

SCIENCE TEACHER
Jennifer Pressnall

Jennifer Pressnall

STRUCTURED ROUTINES CENTER
Isaac Reyes Tenorio

Isaac Reyes Tenorio

ALTERNATIVE SCHOOL
Kellie Rice

Kellie Rice

PE/HEALTH
Madeline Robinette

Madeline Robinette

LIBRARY MEDIA ASSISTANT
Paula Schafer

Paula Schafer

LANGUAGE ARTS, SECONDARY TEACHER
Jacqueline Shin

Jacqueline Shin

MATH TEACHER
Morgan Skjeie

Morgan Skjeie

COMPUTER/SECONDARY
Brendan St Marie

Brendan St Marie

SOCIAL STUDIES
Jeff Steindorf

Jeff Steindorf

PE/HEALTH
Elizabeth Sweet

Elizabeth Sweet

SOCIAL STUDIES
Mckenna Taylor

Mckenna Taylor

ESL TEACHER
Stephanie Titler

Stephanie Titler

PE/HEALTH
Tesla Tobin

Tesla Tobin

MATH TEACHER
Lindsey Turman

Lindsey Turman

LANGUAGE ARTS, SECONDARY TEACHER

Para Educators

Michael J Hanson

Michael J Hanson

PARA EDUCATOR II
Rachel Rivera

Rachel Rivera

PARA EDUCATOR I
Daniel Rodriguez

Daniel Rodriguez

PARA EDUCATOR I
Sandra Stahl

Sandra Stahl

PARA EDUCATOR II

Nutrition Services

Odalis Erivez

Odalis Erivez

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I, CROSSING GUARD
Sonja Garcia

Sonja Garcia

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I, CROSSING GUARD
Lisa Horning

Lisa Horning

NUTRITION SERVICES ASSISTANT II, CROSSING GUARD
Amabell Perez

Amabell Perez

NUTRITION SERVICES LEAD II
Tammy Ward

Tammy Ward

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I

School Support

Bashkim Berisha

Bashkim Berisha

CUSTODIAN II
Wendy Desmond

Wendy Desmond

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I, CROSSING GUARD
Odalis Erivez

Odalis Erivez

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I, CROSSING GUARD
Sonja Garcia

Sonja Garcia

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I, CROSSING GUARD
Lisa Horning

Lisa Horning

NUTRITION SERVICES ASSISTANT II, CROSSING GUARD
Norma Jovel Ortiz

Norma Jovel Ortiz

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I, CROSSING GUARD
Maricela Leon-De Reyes

Maricela Leon-De Reyes

CUSTODIAN I
Mei Liao

Mei Liao

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I, CROSSING GUARD
Julio Lucas Gonzalez

Julio Lucas Gonzalez

CUSTODIAL FOREMAN II
Rosana Mai

Rosana Mai

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I, CROSSING GUARD
Gloria Moreno

Gloria Moreno

CUSTODIAN I
Ana Rivera

Ana Rivera

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I, CROSSING GUARD